Naisoletettu on pöytätietokoneen ääressä. Isolla ruudulla näkyy ForeAmmatti-palvelun työmarkkinatietoja. Naisoletettu katsoo tietokoneen näyttöä ja kädet ovat näppäimistöllä. Kuvan tausta on keltainen.

ForeAmmatin kilpailutilanne-ennusteisiin kesäpäivitys

Uutiset / Asiantuntijalle / Työmarkkinat / Työnhakijalle

Nyt tehty ennusteiden välipäivitys on ensimmäinen laatuaan!

Kuten aiemmin tänä vuonna uutisoimme, ForeAmmatin kilpailutilanne-ennusteet päivittyvät nyt kolme kertaa vuodessa. Juuri julkaistun kesäpäivityksen myötä tuoreet ennusteet ulottuvat edelleen vuoteen 2028 asti, mutta uusien julkaistujen tilastojen myötä olemme voineet tarkentaa ennusteiden eri osa-alueita.

Tässä lyhyesti päivittyneet ennusteiden osat:

  • Ammattien työllisten ennustettuihin määriin päivitys
  • Siirtymäennuste päivittyi myös uuden työllisten ennusteen myötä
  • Ammattien työttömien määrät päivittyvät uusien tilastojen myötä
  • Muuttoliike-ennuste päivittyi kokonaan

Mihin suuntaan työmarkkina on kehittymässä?

Jokainen työnhakija kohtaa aina oman yksilöllisen työmarkkinatilanteensa, johon vaikuttaa hakijan osaaminen, ammatti, koulutus, asuinpaikka sekä hakualueen avointen työpaikkojen ja työnhakijoiden määrät jne. Koko Suomen kaikkien ammattien kilpailutilanne on siten yleensä yksittäisen työnhakijan kannalta melko epäolennainen asia. Nyt kuitenkin, kun ForeAmmattiin on ensimmäistä kertaa toteutettu ennusteiden välipäivitys, on mahdollista luoda nopea katsaus muuttuneeseen työmarkkinaympäristöön.

Kauttaaltaan tilanne näyttää hieman heikommalta. Erittäin hyvän ja hyvän kilpailutilanne-ennusteen ammattien/alueiden lukumäärä on hieman pienentynyt ja vastaavasti ammattien/alueiden, joissa kilpailutilanne on heikko tai erittäin heikko on kasvanut. Ns. normaalin kilpailutilanteen ammattien/alueiden määrä on pysynyt samana. Keskiarvona koko (Manner-)Suomen osalta kaikkien ammattien kilpailutilanne-ennuste on edelleen heikko. Kun aiemmin indeksiluku oli kuitenkin hieman lähempänä normaalia kuin erittäin heikkoa, nyt indeksiluku on tasan normaalin ja erittäin heikon välissä.

Laskennallisesti paras kilpailutilanne on Kainuussa lastenhoidon johtajien ammatissa. Vaikein laskennallinen kilpailutilanne on sen sijaan Uudellamaalla konepuuseppien ammatissa. Laskennallisissa ääripäissä indeksiluvun suunta on kummassakin hieman heikompaan suuntaan verrattuna alkuvuoden ennusteeseen.

Huomionarvoisaa on myös, että Suomesta löytyy edelleen valtava määrä alue/ammattiyhdisteliä, joille ennusteen tekeminen ei ole mielekästä vähäisen tai olemattoman työllisten määrän vuoksi. Tästä syystä ForeAmmatista ei löydy ennustetta Kanta-Hämeen tulli- ja rajavirkamiehistä, mehiläistenhoitajista miltään alueelta tai esimerkiksi Satakunnan kaivertajista, etsaajista ja koristemaalareista. Näiden ja lukuisten muiden pienten työntekijämäärien ammattien työmarkkinatiedot löytyvät kuitenkin edelleen ForeAmmatista, vaikka ennustetta ei olekaan.

Uudet ennusteet kaikkien Omatoimi-käyttäjien hyödynnettävissä

ForeAmmatti Omatoimi on käytössä jo 24 kunnan tai kaupungin asukkaille. Päivitetyt ennusteet ovat välittömästi myös kaikkien ForeAmmatti Omatoimi -käyttäjien hyödynnettävissä. Päivitetyt ennusteet palvelevat lisäksi muitakin asiakaskäyttäjiämme sekä tietysti asiantuntijoita. Erityishyöty päivityksestä tulee ForeAmmatti PRO Työmarkkinatiedot -palvelun käyttäjille, jotka todella pääsevät pureutumaan päivitettyihin ammatti- ja aluekohtaisiin numeroihin.

Ennusteet päivittyvät seuraavan kerran syksyllä

ForeAmmatin kilpailutilanne-ennusteet päivittyvät tulevana syksynä rakenteellisesti vielä enemmän kuin nyt kesän päivityksessä. Ennusteiden taustalla olevien tilastojen tilastovuosi siirtyy eteenpäin ja tästä seuraa, että käytännössä kaikki muuttuu. Ennuste ulottuu kuitenkin edelleen vuoteen 2028.

Kokonaan uudet ennusteet vuodelle 2029 ovat luvassa ensi vuoden puolella.